Mūsdienu dinamiskajā un atvērtajā dzīves telpā cilvēki arvien vairāk novērtē iespēju būt brīvi un nepiesaistīti kaut kam vienam. Tas attiecas arī uz darba attiecībām. Arvien populārāki kļūst tie nodarbinātības veidi, kas ļauj saglabāt pašnoteikšanos, izvēlēties cilvēkus, ar kuriem strādāt. Viens no veidiem, kā to izdarīt, ir kļūt par pašnodarbināto un sniegt savus pakalpojumus, izrakstot par tiem rēķinu. Tādā veidā iespējams pašam plānot gan savu noslogojumu, gan darba plūsmu, gan saturu, gan ienākumu apjomu. Pašnodabinātais var būt gandrīz jebkuras jomas speciālists, kurš pats uzņemas veikt visu plānošanu, kas saistīta ar savu nodarbinātību, kā arī nest visu atbildību likuma priekšā.

Kādi ir ieguvumi, reģistrējoties kā pašnodarbinātajam

 • Iespēja legāli strādāt un sakārtot attiecības ar uzraugošajām institūcijām.
 • Lai sāktu strādāt kā pašnodarbinātais, nav nepieciešams starta kapitāls.
 • Iespēja izvēlēties sev piemērotāko nodokļu maksāšanas režīmu.
 • Var sniegt pakalpojumus gan privātām, gan juridiskām personām.
 • Brīvi var plānot savu laiku, strādāt tik, cik vēlas un ar ko vēlas.
 • Iespēja neierobežoti attīstīt savu profesionālo kapacitāti.

Ar ko jārēķinās, esot pašnodarbinātajam

 • Likuma priekšā pašnodarbinātais atbild ar visu savu mantu.
 • Regulāri jāseko līdzi naudas plūsmai, jānodrošina atskaites un jāmaksā nodokļi izvēlētajā režīmā. Visa grāmatvedība ir paša atbildība.
 • Pašam jāseko likumdošanas aktualitātēm.
 • Jāvelta laiks visu birokrātisko jautājumu kārtošanai.

Grāmatvedības ārpakalpojums atvieglos ikdienu

Ja dokumentu plūsma ir liela un nav pietiekamas pieredzes visu jautājumu kārtošanā, tad var izmantot grāmatvežu pakalpojumus, lai garantētu, ka visas atskaites būs iesniegtas laikus, ka nebūs parādsaistību pret valsti. Noderēt var arī bezmaksas grāmatvedības programma, kas ļaus elektroniskā formātā organizēt visu aktuālo informāciju, izrakstīt rēķinus, sagatavot atskaites. Pieprasīta bezmaksas grāmatvedības programma ir ekonts.lv, kas īpaši piemērota mazo un vidējo uzņēmumu vajadzībām.

Kādus nodokļu maksāšanas režīmus var izvēlēties

Pašnodarbinātais var izvēlēties un izmantot sev ērtāko un izdevīgāko nodokļu maksāšanas režīmu. To arī reizi gadā var mainīt. Iespējamie varianti ir:

 • mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs;
 • pilnā iedzīvotāju ienākumu nodokļa maksātājs;
 • patentmaksas maksātājs;
 • autoratlīdzības jeb honorāra maksātājs.

Kā ar sociālajām iemaksām?

Pašnodarbinātajiem, kuri maksā mikrouzņēmuma nodokli vai patentmaksu, atsevišķi sociālās iemaksas nav jāveic, jo tas jau ir ierēķināts šajos maksājumos. Tiem, kuri izvēlējušies būt pilnā IIN maksātāji vai saņem autoratlīdzību, ir jāveic sociālās iemaksas tad, ja pelņa pārsniedz minimālo algu — 430 eiro. Ja ir mazāka peļņa, tad ir jāveic obligātās pensiju apdrošināšanas iemaksas 5% apmērā no katra mēneša peļņas. Tas ir jaunums, kas ieviests kopš 2018. gada. Vairāk par to varat uzzināt šajā rakstā: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/ko-latvija-nesis-2018.-gads-izmainas-nodoklos-pabalstos-pensijas.a262484/.  

Kāpēc izmantot EDS

Lai gan, iepazīstoties ar visu to birokrātijas slogu, kas jāuzņemas, kļūstot par pašnodarbināto, var rasties vēlme atteikties no saviem plāniem, tomēr šobrīd ir būtiski uzlabota pakalpojumu pieejamība. Ikviens, kam ir pieejama ierīce ar interneta pieslēgumu, var izmantot EDS — elektronisko deklarēšanās sistēmu. Tajā var gan iesniegt atskaites, gan veikt maskājumus, gan sākumā arī piereģistrēt savu pašnodarbinātā statusu, arī reizi gadā aizpildīt ienākumu deklarāciju un veikt citas aktuālās darbības. Tas aiztaupīs laiku, kas jāpatērē, dodoties uz VID un stāvot rindā. EDS sistēma ir ērta arī tiem, kuri vēlas operatīvi pieteikties pārmaksāto nodokļu atmaksai.

Ja nezini — jautā

Lai gan valsts pārvaldei un arī VID ilgi nav bijusi tā labākā slava, tomēr pamazām pakalpojuma kvalitāte tiek uzlabota, tāpēc iedzīvotāji tiek aicināti vērsties ar saviem jautājumiem un neskaidrībām. Ja vēlaties uzzināt vairāk par pašnodarbinātā statusa, iespējām, pienākumiem, tad varat vērsties jebkurā VID nodaļā un saņemt detalizētu informāciju un praktisku palīdzību.