Bērns ir jāved pie zobārsta, no tā nav iespējams izvairīties, bet tas rada satraukumu un bažas gan pašam bērnam, gan vecākiem. Bērns pie zobārsta ir jāved jau agrīnā vecumā, kad parādījušies pirmie piena zobi. Pirmās vizītes var būt jau pēc gada vecuma. Tomēr gan medijos dzirdētā infrmācija, gan pašu bērnības pieredze, gan paziņu stāsti liek bažīties, vai tiešām viss izdosies tik labi, kā gribētos, vai izdosies izvairīties no baisajiem scenārijiem, ko nācies dzirdēt.

Lai bērna un vecāku pieredze ar zobārstu būtu pēc iespējas patīkama, jāņem vērā vairāki ieteikumi.

Izvēlieties bērniem draudzīgu zobārstniecību

Labākā izvēle ir bērnu zobārstniecība, jo tur pakalpojumi un vide īpaši lielāgota tam, lai nodrošinātu bērniem maksimālas ērtības, komfortu un īpašu pieeju. Zobārstniecība priekš bērniem — tā ir vieta, kur domā par viņu vajadzībām, ārstiem ir īpaši iejūtīga attieksme un darba iemaņas tieši ar bērniem. Bērni būs priecīgi doties uz šo vietu arī tad, ja zobiņi jālabo vai jāizrauj, bet labāk jau parūpēties, lai līdz tam nenonāk. Pirms pieteikt bērnu vizītei, vērts painteresēties, vai tuvumā ir kāda bērnu zobārstniecība. Ja arī vieta ir nedaudz tālāk un pakalpojums dārgāks, tas noteikti būs tā vērts. Neveiksmīga pieredze pie zobārsta bērnam var būt trauma uz mūžu, tāpēc labāk pirmajos dzīves gados darīt visu, lai no tādas iespējamības izvairītos.

Nodrošiniet pareizu bērna zobu higiēnu

Lai būtu mazāk raižu un asaru zobārsta kabinetā, pamatu pamats ir regulāra un pareiza bērna zobu higiēna. Un šis noteikti ir vecāku atbildības jautājums. Vecāki nodrošina bērna zobu higiēnu vismaz līdz 8 vai pat 10 gadu vecumam. Vecāki arī ir tie, kuri veido bērnā izpratni par zobu kopšanas paradumiem. Savs labais piemērs šajā gadījumā ir visefektīvākais. Par to, kā pareizi kopt un tīrīt bērna zobus, varat uzzināt šajā mājaslapā — http://www.tirizobi.lv/sakumlapa. Tur arī izklaidējoša un noderīga informācija, ko var rādīt jau lielākiem bērniem, lai vairotu viņu izpratni par zobu kopšanas nozīmi.

Vediet bērnu uz profilaktiskām pārbaudēm

Bērnam pie zobārsta būtu jāiet vēl tad, kad nav nekādu problēmu. Tikai tāpēc, lai iepazītos ar šo vietu, zobārstu, atmosfēru. Zobārsts novērtēs zobu stāvokli, parunāsies ar bērnu un vecākiem. Tas ir svarīgi, lai vēlāk bērns nebaidītos un daudz mierīgāk uztvertu procedūras, ja tādas būs nepieciešamas. Profilaktiskas pārbaudes arī ļauj laikus atklāt pat nelielus bojājumus, ko paši mājās nevar pamanīt. Jo ātrāk tos salabo, jo mazāk tas ietekmē zoba un kopējo mutes veselības stāvokli.

Neizmirstiet par zobu higiēnista apmeklēšanu

Jāapmeklē ne tikai zobārsts, bet arī zobu higiēnists. Jau pirmsskolas bērniem reizi gadā pieejama valsts apmaksāta vizīte pie zobu higiēnista. Zobu higiēnists māca bērnam un vecākiem pareizus zobu kopšanas paradumus, notīra zobu aplikumu grūti pieejamās vietās, noņem zobakmeni un novērtē kopējo zobu stāvokli. Ja paredzēta vizīte pie zobārsta, tad higiēnistu vajadzētu apmeklēt pirms tam, jo higiēnists atvieglos zobārsta darbu, atsedzot grūti pārredzamās vietas un arī nelielus bojājumus.

Vienkāršā veidā pastāstiet bērnam par gaidāmo vizīti

runāt-ar-bērnu-par-zobārsta-vizītiJa gaidāma vizīte pie zobārsta un vajadzēs zobu urbt un labot, tad pirms tam bērnam vienkāršā veidā vajadzētu pastāstīt par gaidāmo. Protams, nav vajadzības iedziļināties asiņainās un nepatīkamās detaļās, tas bērnu var nobiedēt, bet vismaz notikumu secību un galvenos punktus var pastāstīt. Tas mazinās bērna satraukumu, viņš jau zinās, kas gaidāms. Melot bērnam, ka neko nedarīs, nav labi, jo viņš taču redzēs, ka tā nav taisnība un turpmāk var vairs neuzticēties ārstiem un arī vecākiem, jo nevar jau zināt, kur viņu ved un ko tur darīs.