Iemesli, kāpēc nolemts iegādāties auto, var būt dažādi, bet vienmēr tie ir saistīti ar to, ka ir vēlēšanās būt neatkarīgiem, mobiliem un izbaudīt komfortu un ērtības, ko sniedz savs auto. Lai gan vēlmes patiešām var būt iespaidīgas, tomēr auto iegādes procesā ir svarīgi ieslēgt loģisko un pat kritisko domāšanu. Jo pat zinātāji piekritīs, ka labu un savām vajadzībām atbilstošu automašīnu nemaz nav viegli atrast.

Pirms pirkt auto, ir svarīgi atbildēt uz dažiem būtiskiem jautājumiem, kas arī ļaus noteikt, kurā preču grupā vispār sākt meklēt savu auto.

 

  • Kādām vajadzībām es auto izmantošu?

 

Auto izmantošanas mērķis ļauj noteikt, kādu gabarītu auto labāk izvēlēties. Vai vajadzīgs universālis vai busiņš? Varbūt pietiks ar standarta sedanu? Ja auto izmanto gan darbam, gan privātajām vajadzībām, tas arī var ietekmēt, cik lielu un kādas virsbūves auto izvēlēties.

 

  • Cik cilvēku ikdienā ar to pārvietosies?

 

Auto gabarīti arī ir atkarīgi no tā, cik daudz cilvēkiem tā ir paredzēta. Ģimene ar vairākiem bērniem noteikti domās par ietilpīgāku auto, lai visiem būtu ērti. Bet tad, ja auto paredzēts vienam vai diviem cilvēkiem bez bērniem, tad izvēle var krist uz mazgabarīta auto, kuram aizmugurē nemaz nav īpaši daudz vietas.

 

  • Pa kādiem ceļiem ikdienā nāksies pārvietoties?

 

Auto tikai priekš pilsētas un auto priekš lauku teritorijām. Tā var būt pavisam atšķirīga izvēle, jo lauku ceļu kvalitāte ir savādāka. Atšķiras arī tas, cik labi izbraucami ir ceļi. Ja izvēlas laukiem pārāk zemu un neatbilstošas piedziņas auto, tad var sanākt, ka ne cik tālu neaizbrauksiet.

 

  • Cik daudz naudas varu atvēlēt auto iegādei?

 

Apvienojot atbildes uz visiem iepriekšējiem jautājumiem, tās ir jāsastata ar to, kāds ir auto pirkumam plānotais budžets. Tad var meklēt attiecīgajā cenu kategorijā auto ar vēlamo ietilpību un virsbūves tipu. Ja pērk lietotu auto, tad sludinājumu portālos pēc šādiem kritērijiem auto atlasīšana ir ļoti ātra un ērta.

 

  • Cik daudz naudas varēšu atvēlēt auto ekspluatācijai un uzturēšanai?

 

Bet ne tikai cenai ir svarīga. Auto iegāde ir tikai viens no posmiem. Tālāk jau seko arī regulāri izdevumi par auto — degviela, remonta un uzturēšanas izmaksas. Un te bieži vien tiek pieļauta kļūda, jo, gribot iegādāties kādu ekskluzīvu auto, tiek pie tāda, kurš ir ar ļoti lielām uzturēšanas izmaksām.

Ja grib zināt, kādas būs aptuvenās izmaksas servisā, tad var paskatīties, cik konkrētajam modelim maksā rezerves daļas. Piemēram, ja jāmaina tāda lieta kā automašīnas katalizators, tad var nākties šķirties pat no varāk nekā 400 eiro. Ne tikai katalizatori ir dārgas detaļas, tādu ir daudz. Ja nav pārliecības, ka varēs regulāri veltīt līdzekļus auto remontam un uzturēšanai, tad labāk meklēt modeli, kura ekspluatācija ir lētāka. Un automašīnas taču nevar darboties, ja tām nav visas detaļas un arī degviela bākā, tāpēc nāksies vien tukšot maciņu priekš šīm lietām. Tas pats katalizators ir neaizstājams, lai nodrošinātu normām atbilstošas izplūdes gāzes.

Ja vēlas auto, kas izmaksā lētāk, tad jāmeklē arī tāds, kam ir mazāks degvielas patēriņš. Cenas degvielai šobrīd ir tiešām augstas. Ja ikdienā ir gana daudz jābrauc, tad varat pat nepamanīt, kādā ātrumā degvielas pirkumi iztukšo bankas kontu.

Bieži vien, pērkot savu pirmo auto, tiek domāts tikai par ieguvumiem, ka būs, bet aizmirstas visas tās rūpes, ko ikdienā nāksies ieguldīt, lai auto būtu darba kārtībā un drošs. Un izdevumu kategorijā taču ir arī tādas lietas kā auto tehniskā apskate un apdrošināšana. Tur sava loma būs auto svaram, arī braucēja stāžam un apdrošināšanas vēsturei. Labāk to visu jau laikus izvērtēt, lai nav pārsteigumi, ka auto izmaksā pārāk dārgi.