Kad vecāki savus bērnus sāk vest uz sporta pulciņiem, viņi sapņo, ka pēc gadiem bērni kļūs par veiksmīgiem sportistiem, veidos karjeru un kāps uz pjedestāliem. Viņi domā par to sporta pozitīvo pusi, tomēr agri vai vēlu ir jāsastopas arī ar visām tām lietām, kas sportā varbūt nav tās patīkamākās. Un traumas ir viena no tādām lietām, no kā nav pasargāts neviens sportists. Un nav svarīgi, vai tas ir sports amatieru līgā vai pasaules čempionātos.

Traumas var gūt gan dārgā stadionā, gan piemājas laukumā, kur ierīkoti futbola vārti.

Sporta traumas var būt bīstamas

bīstamās traumas

Apdrošināšanas speciālisti apkopojuši informāciju, ka par biežākajām sporta un aktīvās atpūtas traumām var uzskatīt lūzumus, galvas traumas, muskuļu un saišu sastiepumus, plīsumus, kā arī izmežģījumus. Zilumi, nobrāzumi un sīkas brūces jau ir ikdiena, tam parasti nepievērš īpašu vērību, it īpaši nopietnāki sportisti.

Tomēr par bīstamu tendenci atzīstama laicīga esošo traumu neārstēšana, kas vēlāk var radīt nepatīkamas komplikācijas. Vairāk šajā ziņā kļūdas pieļauj neprofesionāļi un aktīvie atpūtnieki, jo viņiem nav pieredzes, lai novērtētu situāciju un traumas nopietnību. Profesionālajā sportā vienmēr pieejams sporta ārsts, kurš katru situāciju izvērtē, pieņemot lēmumu par to, kāda ārstēšana ir nepieciešama.

Tāpat dažādi zināmi gadījumi apliecina to, ka sportā gūtas trauma, it īpaši profesionālajā sportā, var radīst sekas uz mūžu. Ir jāatsakās ne tikai no sporta, bet arī tiek ietekmēta dzīves kvalitāte.

Tāpēc nevajadzētu pārāk zemu novērtēt visus drošības nosacījumus, kas ir sporta un atpūtas jomā, lietot speciālo apģērbu un aprīkojumu, kas veidots tā, lai mazinātu traumatismu.

Uzreiz jāmeklē ārsta palīdzība

daktera apmeklējums

Ja gūta trauma sporta aktivitāšu laikā, tad noteikti vajadzētu pārliecināties, cik tā ir nopietna. To var izdarīt ikvienas slimnīcas uzņemšanas nodaļā, kur traumatologs veiks apskati, varbūt tiks veikts rentgens vai ultrasonogrāfija. Labāk lieku reizi aiziet pie ārsta, nevis gaidīšanas dēļ iedzīvoties nopietnākās problēmās. Ja arī ilgāku laiku pēc traumas ir kādi nesaprotami simptomi, sāpes, tad jādodas pie ārsta, jāveic analīzes, ultrasonogrāfija vai citas ārsta nozīmētas procedūras. Šobrīd medicīna ir kļuvusi ļoti efektīva, tādas diagnostikas metodes kā utrasonogrāfija, datortomogrāfija vai magnētiskā rezonanse ir ļoti precīzas.

No traumām sevi īpaši jāsargā arī sievietēm, jo viņu ķermenis ir jutīgāks, trauslāks. Nevajadzētu pakļaut triecienam sievišķos orgānus — vēderu un krūtis. Tas var radīt nepatīkamas sekas. Lai gūtu pārliecību par sievišķās veselības stāvokli, noderēt var ultrasonogrāfija Rīgā, kur atrodas daudzas modernas klīnikas ar jaunākās paaudzes aprīkojumu.

Traumām ir ne tikai iekšējas, bet arī ārējas sekas

Lai gan vairāk uztraucamies par to, lai pēc traumām savu darbību atjaunotu visas orgānu sistēmas, saaugtu kauli un saites, tomēr nevar noliegt, ka arī estētiskie jautājumi nav mazsvarīgi. Rētas nepatīk nevienam. Un ar tām arī nav jāsamierinās, ja tās atrodas tādā vietā, kur traucē. Tagad plastiskā ķirurģija spēj darīt brīnumus, tāpēc jāmeklē iespējas, kā pēc traumām atgūt ne tikai veselību, be arī labu izskatu.