Lai ar kādu transportlīdzekli jūs nebūtu nolēmuši ikdienā pārvietoties, tam ir savas uzturēšanas izmaksas. Ir tikai loģiski, ka automašīnai šīs izmaksas būs daudz lielākas kā, teiksim, velosipēdam. Ar kādām izmaksām jārēķinās tiem, kam pieder automašīna, tiem, kas vēl tikai plāno tādu iegādāties?

Pirms iegādājaties automašīnu, būtu svarīgi rūpīgi apsvērt, kādas būs uzturēšanas izmaksas, cik lielu summu tās sastādīs gada griezumā, izdalīt aptuvenās kopējās izmaksas uz mēnešiem, lai saprastu – vai auto maz ir “pa kabatai”.

  •    Maksājumi CSDD. Jārēķinās ar to, ka reizi gadā automašīnai jāveic tehniskā apskate. Pie reizes jānomaksā automašīnas ceļa nodoklis. Kādu summu tas sastāda? Tas gan jāskatās pēc vairākiem kritērijiem – automašīnas izlaiduma gads, marka un citiem.
  •    Neaizmirstiet, ka automašīnai jābūt tehniski labā stāvoklī. Izdevumus, kas saistās ar auto defektiem, salūzušām detaļām, riepām, kas pārdurtas un citiem bojājumiem varat pieskaitīt pie “neparedzētiem izdevumiem”. Kā nekā jūs nekad nezināt, kas var atgadīties, kādi auto bojājumi var rasties.
  •    Divas reizes gadā būtu jāmaina auto riepas. Ja vien negrasāties izmantot visu sezonu vienas, vissezonas (M+S) riepas, tad jūsu garāžā būtu jābūt vasaras riepu komplektam un ziemas riepu komplektam. Riepu tirdzniecība Latvijā ir izplatīts bizness. Labu riepu tirdzniecība – ir vērts pameklēt labu tirgotāju. Tomēr riepas nav TIK dārgas, lai izsistu lielu robu jūsu budžetā. Riepu tirdzniecība – vietas, kur iegādāties labas riepas savas auto, jautājiet draugiem vai paziņām, kas pratīs ieteikt labākos risinājumus no savas pieredzes. Nekautrējieties lūgt padomu pieredzējušiem šoferiem vai veikalu konsultantiem.
  •    Degviela! Kā var aizmirst par izdevumiem, kas paredzēti tam, lai auto vispār kustētos uz priekšu. Izvēlieties ekonomisku automašīnu, kas nepatērē daudz degvielas. Esiet tālredzīgi – akcīze degvielai jau ir palielinājusies un nekad nevar zināt, kad vēl un par cik tā palielināsies.
  •    Neaizmirsīsim šobrīd ļoti sāpīgu punktu auto uzturēšanā – OCTA. Ja agrāk tas bija visiem pieejams pakalpojums, tad tagad cilvēki saķer galvu un prāto, ka lai apmaksāt OCTA, ja cena aug ik pa stundām! Vēl jo sāpīgāku faktu padara tas, ka OCTA ir obligāta!
  •    KASKO apdrošināšana. Nav obligāti, var neiegādāties. Tomēr, ja līdzekļi atļauj un gribat pilnīgu drošību – ir vērts apdomāt KASKO iegādi savam auto.
  •    Ekspluatācijas izmaksas. Šajās izmaksās ietilpst visi ar auto uzturēšanu saistītie izdevumi – eļļas maiņa, viss, kas saistīts ar mehāniku, respektīvi – auto apkopes izdevumi.

Kopumā šķiet, ka nav jau nemaz tik daudz punktu, kas paredz atvērt savu naudas maciņu, tomēr, ja paskaita reālās summas, tad salasās diezgan lieli cipari. Pirms iegādājieties sev auto, papētiet, kādas ir atsauksmes par šo mašīnu, konkrēto marku, modeli.

Kāpēc?

Jo katram auto ir vājās vietas. Iespējams plānojat iegādāties auto, kuram ļoti bieži salūzt pārnesumkārba. Tās remonts noteikti nebūs no lētajiem, kāpēc riskēt? Esiet apdomīgi pērkot auto, jau atkal jāiesaka – lūdziet padomu pieredzējušiem šoferiem, cilvēkiem, kas ir braukuši ar dažādām mašīnām, kam ir reāla pieredze, nevis tikai “iemīļotā” auto marka, kuru ieteikt visiem neatkarīgi no vajadzības.