Zinot, kas pēdējos gados noticis nekustamo īpašumu tirgū, daudzas ģimenes jau atmetušas cerību kādreiz tikt pie savas mājas. Pat nolaisti lauku īpašumi, kuros vēl būtu jāiegulda liela nauda, lai tos padarītu mūsdienīgus un apdzīvojamus, maksā iespaidīgu summu. Tāpēc arī ģimenes samierinās, ka paliks mūzīgo īrnieku kategorijā. Un galu galā šo gadu laikā īres maksās vienalga būs samaksājuši jauna īpašuma vērtību.

Un vēl sekojot līdzi visām kaislībām ap nekustamā īpašuma nodokli, tiešām sāk šķist, ka labāk ir, ja nav sava īpašuma. Kur nu vēl kādā zināmākā un iecienītā vietā, kur nodoklis var sasniegt kosmiskus apmērus.

Sirdī esam viensētnieki

Tomēr sirds dziļumos katram latvietim ir ilgas pēc sava kaktiņā un sava stūrīša zemes, jo savos gēnos mēs esam viensētnieki. Arī dzīve dzīvoklī ir tāda kroplīga transformācija, kas patiesībā ir grūti panesama. Agri vai vēlu liela daļa cilvēku meklē iespējas, kā izlauzties no šīs mazās kārbiņas kaut kur svaigā gaisā un nokļūt tuvāk zemei, savā mājā un sētā.

Ja pirms dažām paaudzēm tas bija tikai darīšanas jautājums, jo katrs saimnieks savu māju uzcēla pats ar savām rokām, tad tagad tas ir naudas jautājums. Un ļoti lielas naudas jautājums. Ja domājam par normālu māju, kurā pietiek vietas visai ģimenei, ir savs pagalms un vēl vieta, kur kādu puķu dobi un dārziņu ierīkot, tad jau skaidrs, ka runa ir vismaz par piecdesmit tūkstošiem eiro un uz augšu. Un tas vēl tad, ja neizvēlas īpašumu kādā no populārākajām vietām, kur cenas attiecīgi ir vairākas reizes lielākas.

Vai šodien hipotēka ir drošs risinājums?

Vienmēr viens no risinājumiem, kā cilvēkiem, kuriem nav uzreiz tik lielu līdzekļu īpašuma iegādei, tomēr tikt pie kārotās mājas, ir hipotekārais kredīts. Patiesībā daudzās valstīs lielākā daļa īpašumu tiek iegūta tikai ar hipotēkas palīdzību. Tomēr ekonomiskā krīze visā pasaulē un arī Latvija ir nesusi sāpīgas mācības, kad daudziem nācās šķirties no saviem īpašumiem, jo vairs nespēja izpildīt savas saistības ar hipotekārā kredīta aizdevējiem. Tas ir sāpīgi, kad jāatstāj māja, kurā dzīvo jau gadiem, kurā piedzimuši un auguši bērni, pavadītas laimīgas dienas. Tāpēc tagad cilvēki ir ļoti piesardzīgi šajā sakara. Hipotekārā kredīta saistības parasti ir uz daudziem gadiem.

Bet šobrīd Latvijā situācija gan nodokļu, gan ekonomikas ziņā ir tik neskaidra un nestabila, ka nevienam nav īstas pārliecības un drošības par savu nākotni un spēju arī pēc vairākiem gadiem samaksāt par hipotēku.

Hipotēka — tas izklausās tik vienkārši

Visur esošā reklāma internetā gan sola, ka hipotekārais kredīts ir iegūstams ātri un vienkārši, tas ļaus piepildīt visas ieceres. Tomēr jāsaprot, ka ar naudas aizdevumiem nekad nekas nav tik rožaini, kā gribētos. Tās tomēr ir nopietnas saistības. Kredītņēmēji paļaujas šim vilinājumam, ko sniedz reklāma internetā un citās vietās, noformē aizdevumu, bet galu galā ir ieguvuši nopietnas un varbūt pat neizdevīgas saistības uz daudziem gadiem. Tāpēc, ja tiešām ir skaidrs, ka hipotēka ir labākais risinājums, tad jāizvēlas atbildīgs aizdevējs, kurš skaidri un atklāti informēs par saistībām, visiem līguma nosacījumiem, arī atbildīgi izvērtēs klienta atbilstību kredītņēmēja statusam. Viens no šādiem atbildīgiem un klientu novērtētiem hipotekāro kredītu izsniedzējiem ir http://www.latvijashipoteka.lv/lv/hipotekarais-kredits.

Sapņot vajag jau tagad

Ja arī vēl neredzat iespēju, kā realizēt sapni par savu māju, tad nekas taču neliedz par to sapņot, iztēloties savu ideālo māju līdz mazākajam sīkumam. Saka, ka domām ir spēks materializēties. Sapņi dod signālus kosmosam, kas var kaut kādā tikai tam zināmā veidā palīdzēt mums piepildīt savas ieceres. Nevajag tik daudz domāt par veidiem, bet gan gala rezultātu. Dzīve pati atradīs to ceļu, par kuru šī iecere īstajā brīdī var piepildīties. Protams, ka tas var izklausīties mazliet naivi, bet nav jau ko zaudēt. Dzīves līkloči ir neparedzami, nevar zināt, aiz kura līkuma gaida tieši tas, par ko vienmēr esat sapņojuši.

Nevieni sapņi jau nav par lielu. Ir taču dzirdēts, ka cilvēku dzīvēs notiek neticami lieliskas lietas. Tāpēc katram savā prāta vajadzētu turēt arī savus lielos sapņus, lai gan šķiet, ka šobrīd tiem nav iespējas piepildīties. Varbūt pēc kāda laika arī jūs ieiesiet savā skaistajā, plašajā un gaišajā sapņu mājā.