Vai zinājāt, ka tas, vai darbs jums patīk vai nē, patiesībā ir ļoti nozīmīgs un svarīgs jautājums jūsu dzīvē? Nav runa tikai par to, ka darbs liekas tīkams, bet vispār – vai jums patīk iet uz savu darbu, patīk darba kolektīvs – tas ir ļoti svarīgi, jo no savām 24h diennaktī jūs apmēram trešo daļu (vairāk vai mazāk) atvēlat tieši šim notikumam, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai sajūtas tur būtu gandrīz kā mājās. Ar to nedomāju familiaritāti, čībiņu nēsāšanu un komfortablas treniņbikses, bet gan to, vai jūsu emocionālās sajūtas darbā rada jums sajūtu, ka esat harmonijā.

Par darbu var runāt un runāt, taču būsim godīgi – vairums no mums uz darbu neskrien ar milzīgu prieku. Jā, tā nu ir, ka ne visi darbiņi ir patīkami, taču dažādu iemeslu dēļ cilvēki izvēlas turpināt tajos strādāt. Un vecā gudrība māca: „Ja tu strādā darbu, kas tev patīk, tu patiesībā nekad nestrādā”. Tāpēc gadījumos, ja nevarat izvēlēties to, kas jums patīk, iemācieties cienīt un mīlēt to, kas jums ir. Kā nekā – šis darbs dod jums maizīti.

Nesen savā darbā piedzīvoju kādu situāciju. Ja man jautātu par darba kolektīvu, es droši vien teiktu, ka mums tas ir draudzīgs, par spīti tam, ka 80% darbinieku ir sievietes. Kad pienāk pusdienlaiks un dodamies paēst uz vietējo kafejnīcu, gadījumos, ja satiekam tur kādu no kolēģiem, parasti tur pievienojamies, parunājam par darbu vai vispārīgām lietām. Taču šonedēļ atklāju, ka ne viss ir tik rožaini, proti, kamēr atrados kafejnīcā, atnāca trīs vadošie speciālisti un katrs no viņiem izvēlējās apsēsties citā vietā viens no otra atstatus, kaut gan tikko nāca no viena pasākuma.

Tas man lika aizdomāties – kas mūs padara pa tiešām draudzīgu kolektīvu? Vai darba kolēģi – tie var būt arī draugi? Vai tas netraucē profesionālajām gaitām?

Tādā ziņā ieguvēji ir tās iestādes vai uzņēmumi, kuri ir mazi, jo tur šāds jautājums par darbinieku savstarpējām attiecībām nav tik būtisks. Nav tik lielu intrigu, pārpratumu un atsaluma… Vēl labāk, ja birojs katram darbiniekam ir savā vietā, piemēram, mājās. Ir pierādījies, ka cilvēkiem lielākoties vieglāk sazināties ir pa e-pastu, nevis runājot aci pret aci, kaut gan arī šādai saziņai, protams, ir mīnusi. Pirmkārt, tajā var rasties pārpratumi, ja netiek precizēts, arī cilvēks var nesaprast un neuztvert tā, kā vēlējās pasniegt informāciju.

Tas ir tāpat, kā iepērkoties internetā. Iedomājaties – riepu veikals internetā. Jums nepieciešamas vasaras riepas, taču nav skaidrs, kādas tieši ir vislabākās. Ja riepu veikals un tā darbinieki nebūs augstākajā līmenī, jūs beigu beigās varat dabūt kaķi maisā. It kā darba kolektīvam varbūt savstarpēji ir viegli, bet bez lieliskas komunikācijas nekādīgi nevar iztikt Un tāpat vienmēr jārēķinās ar cilvēcisko faktoru, jo viena lieta ir, kad cilvēks tiešām no sirds vēlas darba pienākumus pildīt lieliski, bet otra lieta, ka apkārtējie apstākļi sakrīt neveiksmīgi, tāpēc iztrūkst daudz labu lietu, kas cilvēkam ļautu savu pienākumu izpildīt par visiem 100 procentiem.