Viena no skaistākajām latvju maģiskajām dainām skan šādi:

Dod, Dieviņi, kalnā kāpt,
Ne no kalna lejiņā…

Tas, ko slēpj šī latviskā dzīves ziņa, ir ļoti gudra pamācība, proti, neviens nevēlas savā dzīvē piedzīvot kritienus lejup pa karjeras kāpnēm, attiecību jomā, veiksmes ziņā un jebkā citādāk, jo kvēlākā cilvēku vēlme ir allaž tiekties uz augšu. Dzīvē, protams, gadās visādi, ir gan kāpumi, gan kritumi, un tā ir normāla mūsu dzīves sastāvdaļa. Taču nevajag runāt par dzīvi tikai vispārīgi. Dzīvē ir daudz pierādījumu tam, ka kalnā ir kāpt vai braukt labāk nekā no tā lejā. Piemēram, automašīnām, īpaši ziemas laikā.

Palūkojiet visplašāko pieejamo video mājas lapu youtube.com! Tādi video, kur automašīnas ziemas apstākļos no kalna slīd gluži kā pa sviestu ir tik daudz, ka rodas jautājums – vai tiešām sals netika prognozēts laika ziņās? Piemēram, šajā video, kur automašīnas slidinās Sietlas pilsētā. Cilvēkiem veicas, ja šādos notikumos cieš tikai automašīnas, nevis cilvēki. Un ne vienmēr situāciju glābs labas auto riepas. Labas ziemas auto riepas, droši vien, iedos zināmu handikapu, bet ja ledus nebūs papildus apstrādāts, tad nelīdzēs pat mūsu dainas…

Arī Latvijā ir ne mazums tādu pilsētu, kuras atrodas uz pakalniem (un tie tiešām ir pakalni, jo Latvijā jau īstu kalnu nemaz nav). Piemēram, Talsi, kas sevi pozicionē kā deviņu pakalnu pilsētu. Esmu drošs, ka ziemas apstākļos šajā pilsētā ziemas riepas ir kā Must have! Un nav svarīgi, vai tās ir no Michelin, no Hankook masters vai citas firmas, galvenais, lai ir labas, kvalitatīvas un drošas, jo kurš gan vēlas pēc tam Youtube kanālā noskatīties, kā ar savu automašīnu slidinājies no kalniņa lejā…?

Un kā ar pašu cilvēku? Jums šķiet, ka no kalna kāpt lejā ir vieglāk vai drošāk? Tā var šķist, jo slodze, varbūt, lielāka ir kāpjot augšup (kas ir loģiski), bet patiesībā brīdī, kad jūsu ceļš ved lejup, jūs esat vairāk apdraudēts, nekā kāpjot augšā. Un ratus stumt arī drošāk ir augšup, nevis lejup.

Te, protams, var izvērsties arī plašāka diskusija, jo droši vien būs tādi, kas nepiekritīs, taču fizikas likumus apstrīdēt ir grūti: pat jau augšā kāpt ir grūtāk un smagāk, tas tomēr ir drošāk nekā lidot uz leju.