Izvēloties rotaslietas, viena no galvenajām dilemmām ir ne tikai dizians un rotas veids, bet arī tās materiāls. Pircēji ielākoties izdara izvēli starp diviem biežāk lietotajiem materiāliem – zeltu un sudrabu. Te var būt dažādi argumenti ar labu vienam vai otram. Un tas katram cilvēkam ir individuāli. Nevarētu teikt, ka viens ir labāks par otru. Katram no šiem materiāliem ir savas īpašības, arī emocionālais vēstījums. Tāpēc izvēle tomēr ir subjektīva.

 

  • Gaumes jautājums

 

Visbiežāk izvēli starp zeltu un sudrabu diktē cilvēka gaumes jautājums. Tās var būt ģimenē pārmantotas tradīcijas un attieksme. Zelts var patikt tā krāsas dēļ. Tas izskatās grezns un rada bagātības iespaidu. Novērojumi liecina, ka zeltam tomēr dod lielāku priekšroku, jo tas ir arī tāds kā ieguldījums, investīcija. Zelta cena viemēr būs laba, tāpēc tie ir uzkrājumi, ko jebkurā brīdī varēs pārvērst naudā. Zelta cena un daudzums arī ir viens no rādītājiem, kas diktē pasaules ekonomikas procesus. Gan agrāk, gan tagad katrai sievietei mājās bija pa kādai zelta rotai, vismaz laulības gredzens. Skaistas zelta rotas var iegādāties gemmi.lv.

 

  • Izvēli diktē ķermenis

 

Ir viens vērā ņemams faktors, kas ietekmē šo lēmumu. Un tā var būt ķermeņa reakcija uz konkrētu metālu. Nav retums, kad zelta rotas izraisa alerģisku reakciju. Ja ielikti zelta auskari, tad ausis var sapampt un sākt niezēt, iekaist. Cilvēki ar šādu reakciju atsakās no zelta rotaslietām un izvēlas citus materiālus. Sudrabs ir biežākā alternatīva, jo pret to alerģija novērojama tiešām reti. Zelta rotaslietas to izraisa tāpēc, ka lielākoties ir savienojumā ar citiem metāliem, zelts pats par sevi ir mīksts, tāpēc nevar būt vienīgais komponents rotaslietās.

 

  • Ko saka tradīcijas?

 

Latviskās tradīcijas saka, ka mūsu senči rotaslietas izgatavoja no sudraba, vara, bronzas. Tāpēc seno tradīciju izpratēji un cienītāji biežāk izvēlas tieši sudraba rotaslietas, tās arī papildinot ar kādam senlatviešu spēka zīmēm. Zelta izstrādājumos tādas iegravē retāk. Lai stiprinātu savu identitāti un labāk savienotos ar savas tautas tradīcijām, arvien vairāk izvēlas sudraba rotas, atdarinot kādas senās formas un zīmes. Tie ir simboli, kas bijuši ar mums gadsimtiem.

Zinātāji arī apgalvo, ka nevajag nēsāt zeltu ar sudrabu kopā, jo tiem ir atšķirīga enerģija. Tad tiek radīts haoss. Tiem katram ir savi uzdevumu un ietekme uz cilvēka emocionālo un fizisko lauku.